Hujroh - Forum Pesantren Indonesia Alumni Pesantren Indonesia Forum      Misi Hujroh
 

Main juga kesini sul:
The Ghurfah Kisah Sukses Alumni Alumni di Luar Negeri Bisnis Online Hikayah fi Ma'had Railfans Dunia Pesantren Ekonomi Islam
Forum  Hoby & Minat  Musik 
Opracowanie planu gromadzenia danych
Pages: [1]

(Read 724 times)   

Admin

  • Administrator
  • Abadan fi Ma'had
  • ***
  • Admin No Reputation.
  • Join: 2013
  • Posts: 2615
  • Logged
Opracowanie planu gromadzenia danych
« on: 11 Sep, 2018, 14:01:59 »

Opracowanie planu gromadzenia danych
Istnieje szereg klasycznych metod gromadzenia danych, które ewaluatorzy powinni wziąć pod uwagę przy gromadzeniu danych do celów skanowania kontekstowego, śledzenia kultury organizacyjnej oraz oceny procesów i wyników. Jak wskazano w Tabeli 10.1, metody te obejmują wywiady (w tym grupy fokusowe), ankiety, przegląd dokumentów i bezpośrednią obserwację. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony oraz zapotrzebowanie na zasoby

Głównym celem jest opracowanie efektywnego kosztowo planu zbierania danych, który zachęciłby pracowników i agentów do udziału w nim oraz dałby ewaluatorom, właścicielom i menedżerom, a także zainteresowanym stronom jasny obraz tego, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Ankiety i przeglądy dokumentów są cenne dla gromadzenia standardowych danych w sposób bardzo efektywny kosztowo (ramka 10.4 wymienia niektóre pytania ankiet modelowych).17 Jednakże nie oferują one możliwości śledzenia zebranych informacji. Tam, gdzie ewaluatorzy potrzebują możliwości podążania za wskazówkami uzyskanymi ze wstępnych wrażeń lub odpowiedzi, wywiady, grupy fokusowe i bezpośrednia obserwacja są lepszymi metodami, choć na ogół droższymi. Jeśli w zbieranie danych nie są zaangażowane osoby spoza przedsiębiorstwa, trudno jest zapewnić anonimowość lub poufność, często wymagane do uzyskania odpowiedzi kandydata.
Poza zakresem niniejszego podręcznika nie jest możliwe omówienie kwestii ważności, wiarygodności i wrażliwości kulturowej, ani sposobu konstruowania pytań do ankiet i wywiadów, ale dostępne są doskonałe dyskusje, w tym prace, na których opiera się niniejszy podrozdział.

Sprawozdawczość w zakresie wyników programu
W miarę jak opracowują plan oceny wyników programu etyki biznesowej, właściciele i menedżerowie muszą określić, czy ocena jest przeznaczona tylko do konsumpcji wewnętrznej czy do szerszej dystrybucji. Ponieważ przedsiębiorstwo
AAI000S Definicja integracji
Włączenie dotyczy refleksji na wszystkich etapach procesu aspiracji i potrzeb wszystkich grup interesariuszy.
Poglądy interesariuszy są uzyskiwane poprzez proces zaangażowania, który pozwala na ich dokładne i pełne wyrażenie bez strachu czy ograniczeń.
Włączenie wymaga rozważenia "bezgłośnych" interesariuszy, w tym przyszłych pokoleń i środowiska.

nie może informować o wynikach, których nie ocenił, właściciele i menedżerowie muszą określić wyniki uzasadnionego interesu interesariuszy oraz metody oceny i raportowania, którym interesariusze będą ufać.
RAPORTOWANIE ZEWNĘTRZNYM INTERESARIUSZOM
W połączeniu ze zwiększoną aktywnością społeczeństwa obywatelskiego, wśród przedsiębiorstw pojawia się tendencja do informowania większej liczby osób o ich wpływie na społeczeństwo. Jednym z terminów w tym zakresie jest potrójny raportowanie dolnoprzepustowe. Potrójna sprawozdawczość oddolna wymaga od przedsiębiorstw oceny ich wyników społecznych i środowiskowych w takim samym stopniu, w jakim oceniają i raportują wyniki gospodarcze19.
Sprawozdawczość w zakresie wyników przedsiębiorstwa i wpływu na społeczeństwo staje się coraz bardziej powszechna i oczekiwana. Poza nagłaśnianiem roli przedsiębiorstwa w ewolucji gospodarczej, społecznej i środowiskowej jego społeczności, rozszerzona sprawozdawczość wymaga od przedsiębiorstwa włączenia aspektów społecznych i środowiskowych do procesu podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji. Rozważając, jakie wyniki należy mierzyć i raportować, jakie wskaźniki należy mierzyć, jak analizować dane i jak raportować dane, można uzyskać efekt synergii, który może być dość energetyzujący - w dłuższej perspektywie czasowej dla przedsiębiorstwa.
BUDOWANIE WIARYGODNOŚCI RAPORTOWANIA
Nie ma ogólnie przyjętych standardów raportowania wyników programu etyki biznesowej, zwłaszcza w zakresie spraw społecznych i środowiskowych. Obecnie prowadzonych jest wiele międzynarodowych inicjatyw mających na celu opracowanie takich standardów, ale wypracowanie konsensusu zajmie lata, jeśli będzie to nawet możliwe.
Ramy AA1000S AccountAbility mają na celu standaryzację procesów raportowania ewaluacyjnego i wiarygodności. Nie zapewnia on nakazowych ram dla rozwiązywania konfliktów pomiędzy przedsiębiorstwem i jego interesariuszami (oraz konfliktów pomiędzy interesariuszami), ale zapewnia przedsiębiorstwom proces, który umożliwia im rozpoczęcie angażowania interesariuszy w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny i budowania zaufania.
AA1000S opiera się na podstawowej zasadzie odpowiedzialności wobec interesariuszy. Z zasady tej wypływa szereg zasad oceny i procesów. Zasady te wymieniono w ramce 10.5. Chociaż norma AA1000S sama w sobie nie ma standardów wyników, sam proces zaangażowania interesariuszy będzie miał wpływ na RBE i jego społeczność.